עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

עלייה של 9% בעסקים בעלי רישיון לניהול עסק

עלייה של 9% בעסקים בעלי רישיון לניהול עסק (הגדל)

עלייה של 9% בעסקים בעלי רישיון לניהול עסק

77% מהעסקים הטעונים רישוי הינם בעלי רישיון עסק

77% מהעסקים הטעונים רישיון עסק מתוקף חוק רישוי עסקים התשכ"ח – 1968, הנם בעלי רישיון עסק, כך עולה מנתוני שנת 2012 של אגף תברואה ורישוי עסקים בעירייה בראשותו של הלל גניש. מדובר בעלייה של 9% משנה קודמת (2011). מרבית העסקים, שאינם בעלי רישיון עסק נמצאים בהליך להוצאתו.

עוד עולה מהנתונים, כי בשנת 2012 היו רשומים סך הכל – 2,497 פריטי רישוי (שהם  1,141 בתי עסק טעוני רישוי), מתוכם 1,919 בעלי רישיון עסק תקף. מתוך 1,259 בתי עסק בתחום המזון 918 בעלי רישיון (73%). בעניין זה יצוין, כי בתי העסק, רובם ככולם כוללים יותר מפריט רישוי אחד המחויב ברישיון עסק. לדוגמה מסעדה כוללת שני פריטי רישוי, האחד המסעדה עצמה והשני משקאות משכרים לצריכה במקום. דוגמה נוספת, בית מלון כולל מספר רב של פריטי רישוי, כגון: בריכה, מסעדות למיניהן, לובי, אולם אירועים וכיו"ב.

לדברי גניש, עלתה המודעות בקרב בעלי עסקים באשר לחובת הוצאת רישיון העסק וחשיבותו לטובת שלום הציבור, בריאותו ובטיחותו. ומבהיר, כי מספר העסקים הרשומים במחלקת רישוי עסקים אינו מעיד על מספר כלל העסקים בעיר, מאחר ולא כל בתי העסק טעונים רישוי.

חשוב לציין, כי בימים אלו נערך האגף ליישום צעדי הרפורמה בתחום רישוי עסקים ובכלל זה שימוש בטכנולוגיות תקשורת לנגישות ושקיפות המידע, לרשות בעל העסק באמצעות אינטרנט, עמדת מידע והודעות אלקטרוניות. בנוסף, יצרו שינויי החקיקה מסלולי רישוי בעלי תקופות רישוי שונות,  היתר מזורז לעסקים מסוימים באמצעות מסלול ירוק, מפרט אחיד ארצי לתנאי רישוי מצד נותני האישורים המצוי לרשות בעל העסק באינטרנט, מפרט תנאי רישוי ברשות המקומית.

כזכור, לפני כשנתיים הקים ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי ועדה בראשותו המהווה מסלול ירוק לעסקים טעוני רישוי הנמצאים בהליך להוצאת רישיון עסק וטרם קיבלו את האישור בשל אי עמידה בתנאי חוק התכנון והבנייה. השאיפה היא לקצר את משך הטיפול בבקשות לרישיון עסק ובבקשות להסדרת חריגות בניה וכן ללוות את בעל העסק, להסביר לו מהן חריגות הבניה בגינן לא ניתן רישיון עסק וכיצד ניתן להסדירן בפרק זמן קצר ככל האפשר, אם ניתן לעשות כן. מסלול זה הוכיח עצמו עם העלייה המשמעותית, כאמור במספר העסקים בעלי רישיון עסק.

עוד מציין גניש, כי בהשוואה לשנים קודמות, קיימת מגמת עליה במספר בתי העסק ופריטי הרישוי. "רוב פריטי הרישוי הינם בתחום עסקי מזון, הלנה, עינוג ציבורי ומי נופש, הנדרשים באישור הנדסה, כבאות, בריאות ומשטרה" מציין גניש ומוסיף, כי בעלי עסקים הפועלים לקדם הליכים, מקבלים רישיון זמני. מנגד פועלהאגף בצעדי אכיפה משפטית כנגד אלה שלא פועלים להוצאת רישיון עסק כחוק, לרבות ביקורות רישוי בבתי עסק ונקיטה בהליכים משפטיים.

לצד אכיפת חוק רישוי עסקים בפן המשפטי ותנאי רישוי במסגרת מתן רישיונות לעסקים, מטפל אגף תברואה ורישוי עסקים, באירועים תחת כיפת השמים, באכיפת תנאי תברואה נאותים בבתי עסק וקביעת התאמת בית העסק למהות פעילותו, באכיפת דרישות תברואיות ודרישות בטיחות בבריכות שחיה, בביצוע פעילות הדברה נגד מזיקים ברחבי העיר, בביצוע ניטור בקטריולוגי במי מפרץ אילת בתמיכה בתאגיד מים וביוב עין נטפים. עוד יש לציין, כי האגף מוציא אל הפועל את מדיניות ראש העירייה ובכלל זה קידום יעדים הנקבעים במסגרת "עיר ללא אלימות", לרבות אכיפה כנגד מכירת וצריכת משקאות משכרים.

השבוע זימן ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, המכהן מתוקף תפקידו גם כיו"ר רשות הרישוי את כל הצוות וברך אותם על ההישגים. ראש העירייה ציין לשבח את פעילות האגף המתבצעת בנחישות ובדרך ארץ והציב אתגר לשנה הבאה, להמשיך ולהעלות את רף האחוזים, "כך נבטיח את שלומם ובטיחותם של תושבי העיר ואורחיה".

ראש מינהל תפו"ח (תיירות, פיקוח וחופים) – עו"ד גבריאל אביטל, תחתיו פועל אגף רישוי עסקים ותברואה, ציין: "מדובר במגמה רב שנתית המשקפת עליה מתונה, שנה אחר שנה, ואשר נרכשה בעמל רב, במתן מענה נכון לאנשי העסקים, תוך שמירה על בריאותם ושלומם של התושבים והאורחים הפוקדים את בתי העסק". עוד ציין עו"ד אביטל, כי עליה זו, הנה נדבך נוסף הממקם את העיר אילת בין הערים המובילות בתחום בישראל.

לצד ברכות ותשבחות לצוות האגף, להם זכו גם ממנכ"ל העירייה – פיליפ אזרד ומיו"ר ועד עובדי העירייה – משה אזולאי, הוסיף עו"ד אביטל: "יש גם לברך את אנשי העסקים אשר הפנימו את הצורך והחובה לקיים את הדרישות כאינטרס משותף להם, לנו ולציבור הרחב".

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד