עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

כימיה מקרוב

כימיה מקרוב (הגדל)

כימיה מקרוב

 

35 תלמידי המגמה העירונית לכימיה, משלושת בתי הספר התיכוניים, זכו בתחילת החודש (1.1.2012) לסיור מרתק במעבדות המחקר לכימיה המתקדמות של אוניברסיטת בן- גוריון בבאר שבע, במסגרתו נפגשו עם ארבעת חתני פרס הנובל לכימיה הישראלים, הפרופסורים: עדה יונת, אברהם הרשקו, אהרון צ'חנובר ודן שכטמן.

 

את התלמידים ליוו משה יונתן, רכז המגמה העירונית לכימיה, נועה גולן, רכזת המדעים בביה"ס התיכון ע"ש בגין, שי לפס, מורה לכימיה בביה"ס התיכון ע"ש רבין ומנהלת אגף החינוך בעירייה, מירי קופיטו.

במסגרת הסיור נפגשו התלמידים עם ראש המחלקה לכימיה, הפרופסור גבריאל למקוף, אשר פרש לפניהם את תחומי המחקר המרתקים עליהם עובדים חוקרי המחלקה בראשותו ואת מגוון האפשרויות שטומן בחובו עולם הכימיה. עוד נפגשו עם חוקרים במעבדותיהם, קיבלו הסבר על מחקריהם והדגמה על אופן פעולת המכשור המתקדם. במסגרת זו, נפגשו עם מכשור לייזר המאפשר חקר וביצוע מדידות בגודל הננו-מטרי של החומרים הכימיים, מכשיר ה- AFM מיקרוסקופ כוח אטומי שבאמצעותו ניתן להביט כבתמונה על המולקולות הקטנות ביותר המרכיבות את עולמנו, בנוסף התקבצו אל חדר ה-NMR המפיק ספקטרום תהודה מגנטית גרעינית ומאפשר לאפיין ולזהות מבנים של מולקולות אורגניות זעירות באופן הדומה לפעולת מכשיר ה- MRI. פעילות נוספת שהועברה ע"י אחת מחוקרות המחלקה, עסקה בתהליכים כימיים הרלבנטיים לתכנית הלימודים של כתה י"א ובה הוצגו לתלמידים ריאקציות צבעוניות המערבות מתכות, חומצות ומלחים שונים.

"התלמידים העשירו ידיעותיהם בכימיה, העמיקו הבנתם בעולם החקר המדעי ונהנו מהסברים מעניינים, מלווים בהמחשות ובניסויים בזמן אמת" ציין שי לפס, שסיכם את הסיור והוסיף: "התלמידים הכירו מקרוב וצפו בפעולות המכשירים המתקדמים בהם משתמשים הכימאים, המבקשים לחקור את תהליכי הטבע הבסיסיים ביותר מחד ולהביא לחידושים מעוררי השראה בתחומי הרפואה והננו-טכנולוגיה מאידך.

בחלקו השני של הסיור הלימודי, השתתפו התלמידים באירוע היסטורי בו כונסו לאולם אחד, ארבעת חתני פרס הנובל לכימיה הישראלים, הפרופסורים: עדה יונת, אברהם הרשקו, אהרון צ'חנובר ודן שכטמן. קדמה למפגש המרגש, הצגה של מחקריהם פורצי הדרך של כל אחד מהחתנים, תוך שימת דגש על הקשיים שעמדו בדרכם האישית והמדעית והנחישות שזיכתה אותם ביוקרתי שבפרסים אשר מוענק לאדם. חתני הנובל חיזקו את ידי התלמידים ולא חסכו בעצות שיוכלו לסייע להם בהמשך הדרך.

בשיאו של האירוע, הוזמנו לבמה התלמידים והוענקו להם תעודות אישיות על השתתפותם בכנס המיוחד ועל היותם תלמידים המצליחים לעמוד בסטנדרט הגבוה של לימודי הכימיה.

הביקור האמור התקיים במסגרת הפרויקט החינוכי היוקרתי "נגב – נובל" שמוביל לראשונה השנה משרד החינוך ביחד עם היחידה למחקר ופיתוח בקריה למחקר גרעיני (קמ"ג). במסגרת הפרויקט, נפתחו כיתות לתגבור לימודי הכימיה באמצעות מורים הנמנים עם מיטב החוקרים בתחום הכימיה, אשר מגיעים ממרכז הארץ ומבאר שבע, על מנת ללמד את תלמידי המגמה. המטרה היא לטפח את לימודי הכימיה ביישובי הנגב ולהכשיר כוח אדם איכותי של כימאים ומהנדסי כימיה מתוך צורך וחזון לאומי. זאת, בפרט לנוכח העובדה, שמרבית הפעילות בתעשייה הכימית מרוכזת בדרום הארץ ומהווה עבורו עוגן כלכלי.

הפרויקט הינו פרי שיתוף פעולה בין משרד החינוך, המועצה התעשייתית רמת חובב והחברה הישראלית לכימיה. כל השותפים לפרויקט נגב-נובל, ובכללם ארבעה הישראליים זוכי פרס נובל בכימיה, הפרופסורים אברהם הרשקו, אהרון צ'חנובר, עדה יונת ודן שכטמן, נרתמו לתכנית מתוך אמונה שזו תוביל לקפיצת מדרגה בתחום הכימיה בדרום ובכלל הארץ.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד